Za vrijeme dok je predsjednik Bratovštine sv. Nikole bio kap. Stane Tijan, a potpredsjednik i kasniji predsjednik Zvonimir Stipanović, bilo je od 2001. do 2007. godine, uvijek na Barbarinu, 4. 12. u barbaranskoj Čitaoni, postavljeno pet izložbi. To su sljedeće izložbe: Makete starih jedrenjaka (2001.), Nautički instrumenti i pomagala (2002.), Barba Toši za 90. rođendan (2005.), Izložba maketa jedrenjaka kap. Branimira Šoića (2006.) i Kapetan Radovan Šepić (2007.)
Izložba je organizirana povodom 130. obljetnice utemeljenja Narodne čitaonice u Kostreni Sv. Barbari. Makete starih jedrenjaka izradili su mještani i pomorci iz Kostrene.
Slika na naslovnoj strani kataloga izložbe: bark-nava URINJ, rad akademskog slikara i profesora Miroslava Mira Blažičevića (iz arhive obitelji Stipanović).
Slike eksponata pred otvorenje izložbe zajednički su pripremili Zlatan Borčić i Zvonimir Stipanović.
Bark-nava URINJ
SOFIJA, goleta, 18. st., nepoznati autor
ESSEX, američka fregata (linijski brod), 1799. g., izradio kap. Branimir Šoić
UNICORN, engleska fregata (linijski brod), 18. st., izradio kap. Branimir Šoić
FLYING FISH, škuna, 18. st., izradio kap. Branimir Šoić
Dubrovačka galijica, 17. st., izradio kap. Branimir Šoić
Španjolska karavela, 14. stoljeće, rad kap. Higina Šoića
STILICONE, bark, 1863. izgrađen u škveru na Pećinama, maketu izradio kap. Radovan Šepić koji je kao dvanaestogodišnji dječak prvi put stao na palubu tog broda. Za detaljan opis i povijest broda, od gradnje 1863./64. g. do prodaje 1903. Turcima, u knjizi kap. Jure Suzanića „Kostrena pod jedrima“, na 74. stranici piše: „Mnogi su Kostrenjani počeli plovidbu na tom brodu. Postoje slike i maketa tog broda, među njima i rad modelara kapetana Radovana Šepića starijeg koji je na tom brodu započeo školovanje završivši kao zapovjednik parobroda tijekom mnogih desetljeća.“
Dubrovačka karavela, 17. stoljeće, izradio dipl. oec. Milojko Mandić
VILA VELEBITA, brik-goleta, školski brod, 1908., izradio dipl. oec. Milojko Mandić
GOLDEN HIND, galeon, izradio kap. Stanislav Stane Tijan
JADRAN, bark-beštija, Hamburg 1933., motorni jedrenjak, školski brod Jugoslavenske ratne mornarice, izradio kap. Branimir Šoić
CUTTY SARK, tea-clipper,1869., izradio kap. Branimir Šoić
Bracera, 18./19. stoljeće, izradio kap. Branimir Šoić
AL BAHRAN, arapski dhow, 18./19. stoljeće, izradio kap. Branimir Šoić
MISTIQUE, francuski sambek, 1750., izradio kap. Anton Tonči Sochor
AMPHION, škuna, 1778., švedska kraljevska jahta, izradio kap. Anton Tonči Sochor
GRAD KARLOVAC, bark, 1869., Kraljevica, izradio Antonio Battistella
CROSSOCEAN, bark, u „autentičnom“ upisnom listu stoji: „Za jedrenjaka imenom CROSSOCEAN, vrst broda BARK, građen od drva lipa, mjesto gradnje veranda S/S BIOKOVO, ime graditelja kap. Radovan Šepić, godina i mjesec gradnje maj 1953. Dimenzije: dužina 0,70, širina 0,137, visina 0.10 metara. Atlantic, 25. maj 1953.“ Vlastoručni potpis graditelja.
VJERAN, brik, 1857., Rijeka, izradio kap. Radovan Šepić
AMALIA L., bark, 1854., Piran, u fazi izrade, bez dijela snasta, rad kap. Branimira Šoića
LA CANDELARIA, goleta-galeon, 17. stoljeće, Korzika, izradio kap. Anton Tonči Sochor
JOSIPA, brod nije bio u popisu izložaka, vjerojatno rad Kuzme Randića
Jedrenjak nepoznata imena
OLGA R., nije maketa već litrat (slika) na zidu, izradio Kuzma Randić
Na zidu iza ovih maketa je slika olujnog mora ispred Podurinja, u pozadine se, kroz morsku prašinu, nazire školj Sv. Marka. Autor slike je kap. Marijan Škoda koji je sliku, kao dio svoje ostavštine a povodom otvaranja izložbe, poklonio Bratovštini.
MODELI STARIH JEDRENJAKA (o prvoj izložbi iz ciklusa NAVIGARE NECESSE EST postavljenoj 2001. u Narodnoj čitaonici u Kostreni Sv. Barbari)
Na poleđini kataloga izložbe je zemljopisna karta Bakarskog zaljeva, Der Golf von Buccari-Porto Re, Bilder und Skizzen koja je 1871. štampana u Pragu. Njen je autor austrijski nadvojvoda, znanstvenik i istraživač Ludwig Salvator von Habsburg. Originalni format je 21,5 cm x 29 cm. Uokvirenu sliku velikog formata poklonila je Bratovštini sv. Nikole Nela Šoić.
U cilju zagovaranja i obnavljanja tradicije Bratovštine sv. Nikole u Kostreni Sv. Barbari rabil nan je uvjerljiv nastup, neki značajan korak u smislu da pokažemo “ki smo, ča smo i skud smo”.
Da bi ostvarili taj cilj razmatrali su se brojni prijedlozi i napokon se, zahvaljujući najzapaženijem maketaru, Branimiru Šoiću, rodila ideja: postavit ćemo izložbu maketa brodova iz 18. i 19. st. izrađenih rukama vrijednih barbaranskih kapetana.
Na sastanku 23. 10. 2000., kome su prisustvovali članovi Bratovštine Tiho Linić, Zvonimir Stipanović, Darko Tonžetić, Đuro Vičević, Zlatan Marunić, Gordana Vukoša, Jurica Pilepić, Danko Uršičić, Stane Tijan je zbog bolesti bio odsutan, podržana je ideja da se gre va taj projekat.
Kap. Branimir Šoić bio je zadužen da prikupi ča više podataka o izrađivačima maketa koji su u svojim kolekcijama imeli impozantne replike znamenitih jedrenjaka svih vrsta iz baštine Kostrene Sv. Barbare kao i iz svjetske pomorske povijesti. Na prijedlog Zvonimira Stipanovića konačno je 7. 5. 2001. odlučeno da se pokrene i postavi toliko željena izložba na Barbarinu, 4. 12. 2001. leta. Tom su prilikom bili prisutni Stane Tijan, Tiho Linić, Veljko Tijan, Zlatan Borčić, Josip Perović i Darko Tonžetić.
Potaknuti prihvaćenim projektom krenuli smo, korak po korak, u pripremu. Na prvom mjestu nedostajao nam je odgovarajući prostor u Barbari. Naime, Narodna čitaonica u Sv. Barbari bila je „okupirana“ od kluba borilačkih vještina “Bura”. Kap. Stanislav Tijan, predsjednik, uporno je od općinskih vlasti tražio povratak Narodne čitaonice povodom obilježavanja 130. obljetnice njenog utemeljenja i postavljanja izložbe MODELI STARIH JEDRENJAKA. Uspio je, uz tešku muku, dobit privolu za postavljanje izložbe u trajanju od desetak dana!
Od ideje do realizacije prošlo je mnogo vrimena, sve se, od pripreme do realizacije moralo pripremit na amaterskoj osnovi. Puno su nam pomogle posjete svjetskim pomorskim muzejima u Veneciji, Lisabonu, Istambulu, Greenwichu i Trstu.
Najzastupljeniji brodomaketari bili su kap. Branimir Šoić sa deset maketa i kap. Anton Tonči Sochor sa četiri makete. Dipl. oec. Milojko Mandić, kap. Radovan Šepić, kap. Higin Šoić, kap. Stanislav Stane Tijan, Zlatan Borčić i A. Batistella bili su zastupljeni s jednim ili dva broda. Bilo je i manjih eksponata nepoznatog porijekla.
Nakon maše va crikve sv. Barbare, na svečanom otvorenju izložbe 4. prosinca 2001. leta, ugodno smo se iznenadili posjetom velikog broja mještana obe župe i šire okolice, iz Bakra, Krasice, Kraljevice i drugih mjesta.
Tokom dana “Otvorenih vrata” izložbu su posjetili brojni ljubitelji ove “fine i delikate umjetnosti” koji su nas počastili brojnim lipim utiscima koje su zapisali u Knjigu utisaka.
Za one ki nisu upućeni, saki del makete mukotrpno i z velen strpljenjem je storen. Dok ni bilo oveh moderneh alati i atreci na letriku, saki del je storen bartolcem, mićom blanjom, dletima sake fele, svrdlima na ruki, malim ručnim trapanima i drugim lično načinjenim alatima. Va ovo filigramsko delo i to je spadalo va del dela.
Protokol otvaranja izložbe ovako je tekal:
- pozdravni govor Zvonimira Stipanovića
- ženska klapa Kostrena : “Lipo ti je pod Kostrenum more”
- govor predsjednika Bratovštine kap. Stanoja Tijana
- klapa Kostrena : “Kapetane moj”
- govor tajnika udruge Tihomila Linića
- klapa Kostrena: “Kostreno, draga Kostreno”
- dodjela prigodnih buketa Rajki Sochor i Ankici Lorinc, predsjednici resora prosvjete i kulture Općine Kostrena koja je i otvorila izložbu
- rakija i smokve.
Pozdravni govor Z. Stipanovića na otvorenju izložbe
Poštovani uzvanici,
U ime Bratovštine sv. Nikole zahvaljujemo se na vašem odazivu prilikom otvaranja izložbe starih jedrenjaka. Organizirali smo ju povodom 130. godine utemeljenja Narodne čitaonice u Kostreni Sv. Barbari. Hvala svim donatorima koji su nam omogućili da se ova izložba ostvari. Zahvaljujemo općinskim vlastima koje su nam “na tren posudile” prostor Narodne čitaonice koju su davne 1871., kako je zapisano na mramornoj ploči, utemeljili naši bižnonići.
Želja nam je da ovom prostoru vratimo prvobitnu namjenu tj. da on prvenstveno služi kulturi Kostrenjana. Uz brojne projekte pod motom “NAVIGARE NECESSE EST” koje planiramo realizirati, ističem i da bi ova čitaonica trebala postati okupljalište Kostrenjana, mladih, ali i zavičajni muzej. H v a l a!
(Pozdravne govore Stanoja Tijana i Tihomila Linića nisam, nažalost, dobio.)
Kostrena Sv. Barbara, 4. prosinca 2001.
Oni su pripremili izložbu, slijeva na desno: Branimir Šoić, Stane Tijan, Zvonimir Stipanović, Veljko Tijan, Zlatan Borčić i Tiho Linić. U pozadini se vidi slika Marina Marija Škode i glavni plan za gradnju barka GRAD KARLOVAC u škveru u Kraljevici, u krajnjem desnom kutu piše: Porto Re, let 31. oktobra 1857.
Predsjednik Bratovštine Stanislav Tijan čita pozdravni govor
Potpredsjednik Bratovštine Zvonimir Stipanović obraća se prisutnima
Tihomir Linić, tajnik Bratovštine, pozdravlja prisutne
Sjede u prvom redu: kapetani Orfeo Tićac i Higin Šoić. U drugom redu stoje slijeva na desno: Ljubo Paškvan (s knjigom u ruci), do njega Danica Šoić (s torbom), Žarko Karadžija, kap. Ado Šarinić, Milojko Mandić, iznad kapetana Šoića Nela Šoić, do nje Ksenija Stipanović, Željko Karina, Vidica Dobrila, Mileva Linić, iza nje je Zoran Karlović, u krajnjem desnom uglu kap. Emil Tijan. U trećem redu stoje Ivan Sablić, Davor Pavlin (visok, s naočalama), do njega Veljko Tijan.
Zvonimir Stipanović, Marinko Dumanić i Branimir Šoić
Branimir Šoić, Miro Uljan, tadašnji načelnik Općine Kostrena, Zvonimir Stipanović
Tiho Linić, Branimir Šoić, Veljko Tijan i Jurica Kabalin
Trio: Zlatko Uršičić, Zvonimir Stipanović i Gordana Šoić
Mirjana i Stane Tijan, Zvonimir Stipanović
Valin Linić, Zvonimir Stipanović i Marinko Dumanić, generalni direktor Lošinjske plovidbe koja je bila jedan od glavnih sponzora ove izložbe.
Zvonimir Stipanović, srpanj 2024.